وبلاگ شخصی دکتر تینا

به نام یگانه آفریدگار هستی

نکاتی ساده در مورد سفر حج برای کسانی که هنوز نرفته اند
ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ اسفند ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: سفر حج

1. در اولین فرصتی که جهت ثبت نام اعلام میکنند ثبت نام کنید . به فکر اینکه می شود برید یا نه نباشید .


2. وقتی اعلام اسامی بود سریع مراجعه کنید حتی اگه پیامی برای شما نیامده باشد .

3. اسمتون در اولویت بود جهت انتخاب کاروان , سریع اقدام کنید و کاروانی را اتنخاب کنید که شناخته شده باشد و ترجیحا هم قومیتی خودتون باشند و در مورد روحانی کاروان هم سوال بپرسید که خوب باشد ، در مورد درجه هتل هم سوال کنید , پرواز مستقیم به مدینه را انتخاب کنید . در هوای سرد و معتدل بهترین زمان رفتن به سفر حج است . 

4. اسامی افرادی که می خواین دعا کنید و سوغاتی بیارید یکی یکی بنویسید که فراموشتان نشود .

5 . کتاب مخصوص اعمال حج رو حتما با خودتون ببرید .

6. تا می تونید دعا و قران و اعمال رو انجام بدید ، خرید همه جا هست اما توفیق زیارت پیامبر و خانه خدا همیشگی نیست . 

7. کیف کوچیک جا دار همیشه با خودتون داشته باشید و یه پارچه سبک جهت زیر انداز با خودتون داشته باشید . یه مقدار خوراکی و پول حتما تو کیفتون باشه ، کفشاتون رو دستتون بگیرید اگه تو جا کفشی بذارید می برن .

8. برای خواندن نماز جماعت از 1 ساعت قبل باید در مسجد بشینید و برای جلوگیری از خستگی ناشی از انتظار، نماز مستحبی و دعا و قران بخونید . 

9. تو مسجدالنبی برای رفتن به قسمت قبر پیامبر که روضه نام داره ، باید خانما صبر کنن تا بشون بگن ایرانیا بیان ، شما کاری نداشته باشید و با بقیه کشورها قایمکی برید اگه بخواین صبر کنید تا اجازه بدن وارد شید خیلی اذیت میشید . 

10. تو روضه یه دفعه شلوغ میشه یه دفعه خلوت میشه ، تو شلوغی کنار بایستید تا خلوت شد برید جلو و تو قسمت روضه نماز بخونید ، میگن خیلی ثواب داره . 

11. تو مسجدالحرام برای طوافا اگه تو شلوغی اذیت میشید ردیف آخر افراد طواف کننده باشید 

12. اعمال حج عمره رو تو روز البته اگه گرم نباشه که انرژی دارید انجام بدید یا شب که قبلش چند ساعت خوابیده باشید انجام بدید ، عجله نکنید و با خستگی اعمال رو انجام ندید ، کیفیت اعمال خیلی مهمه ، در همه مراحل اعمال طواف و سعی صفا مروه با انرژی و با توجه انجام بدید . 

13. تو مسجدالحرام پیش کعبه هم که میریم باید از اعماق قلبمون خدا رو پیدا کنیم . 

14. مقنعه گرد زده بشه چون باید قرص کامل صورت معلوم باشه و برای پیدا نشدن موها از هد بند استفاده بشه . 

راستی چند ساله دختر مجرد بدون محرم نمی تونه بره سفر حج ، من چند سال پیش ثبت نام کردم و پدر و مادرم جدا ثبت نام کرده بودن و برای اونها پیام اومده بود که برن ثبت نام کنن ولی برای من پیام نیومده بود ، اونها ثبت نام کرده بودند و من فکر نمی کردم اولویتم رسیده باشه ، اما اون روز صبح که اتفاقی رفتم بانک پرسیدم و گفت می تونی ثبت نام کنی سریع رفتم تو کاروانی که پدر و مادرم بودند منم نیز ثبت نام کردم ، البته با اصرار چون ظرفیتشون پر شده بود .